Сенсорний вимикач: схеми підключення, пристрій і принцип роботи
Сенсорний вимикач: схеми підключення, пристрій і принцип роботи
Технології не стоять на місці, постійно удосконалюються всі предмети оточуючого нас побуту. Не обійшов прогрес і такий звичний всім предмет, як вимикач світла. Сьогодні у продажу можна зустріти сенсорні різновиди. Вони відрізняються ефектним дизайном, а також простотою управління. Існують різні моделі сенсорних вимикачів. Схеми підключення, принцип їх роботи і пристрій будуть представлені далі.
Особливості роботи
Перш ніж розглянути схему підключення сенсорних вимикачів, потрібно вникнути в принцип роботи цього пристрою. Будь-який прилад представленого типу є датчиком. Він реагує навіть на слабке дотик. Людський організм володіє слабким електричним зарядом. Тому його може вловити чуйний сенсор.
Представлений прилад складається з декількох обов'язкових компонентів, таких як:
- Високочутливий елемент, що реагує на наближення людини або дотику його до поверхні сенсора.
- Підсилювач сигналу, який збирається на мікросхемах або напівпровідниках.
- Пристрій комутації, що включає навантаження, наприклад, міні-реле або тиристор.
Фахівці стверджують, що пристосування, схему яких входить тиристор, більш надійні. Це пояснюється відсутністю контактної частини. З часом остання може окислюватися або підгоряти.
Переваги
Знаючи схему підключення сенсорного вимикача світла, можна виконати установку приладу своїми руками.
Використання його має масу переваг:
- абсолютно безшумна робота;
- великий вибір моделей;
- стильний зовнішній вигляд;
- є гальванічна розв'язка, що робить експлуатацію приладу безпечної для людини;
- сенсор реагує на дотик навіть мокрими та вологими руками;
- механічні поломки неможливі в принципі;
- тривалий термін експлуатації;
- в одному пристрої може створюватися кілька комутаційних систем.
Саме ці переваги роблять представлене пристосування популярним. Воно є стильним доповненням сучасного інтер'єру.
Різновиди
Схема сенсорного вимикача світла 220 В досить проста. З установкою датчика впорається навіть починаючий майстер. У продажу є чотири поширених модифікації подібних приладів. Вони відрізняються набором додаткових функцій, конструкцією. Найбільш затребуваними різновидами є:
- З пультом. Цей датчик легко застосовувати для управління світлодіодною стрічкою, бра, точковими освітлювальними приладами і т. д.
- З таймером. Це економічна різновид, яка витрачає мінімальну кількість електроенергії. Якщо у квартирі нікого немає, датчик вимикає світло.
- Ємнісний. Прилад реагує навіть на легкий дотик.
- Безконтактний. Може реагувати на деякі особливості обстановки. Це, наприклад, може бути звук, перепад температури, зміна рівня природної освітленості або рух.
Сенсорні вимикачі можуть обладнуватися діммером. Це дозволяє управляти яскравістю освітлення.
Моделі з діммером і для світлодіодної стрічки
У продажу представлений великий вибір моделей сенсорних вимикачів, в конструкції яких передбачено диммер. Це дозволяє плавно змінювати інтенсивність освітлення в кімнаті. Регулювання можна виконувати також за допомогою пульта управління. Це дозволить налаштувати яскравість основного освітлення або світлодіодної стрічки.
Схема сенсорного вимикача на 12 дозволяє легко підключити і управляти освітленням, яке створює світлодіодна стрічка. Такі прилади називають «диммер». Вони також підходять для будь-яких освітлювальних приладів, які працюють від 12 Ст. Це компактний і функціональний прилад. Він може застосовуватися з метою створення додаткового або основного освітлення в таких випадках:
- Створення освітлення в під'їзді, на сходових прольотах.
- Обладнання системи «Розумний дім».
- Створення ефектного дизайну інтер'єру, зонування в приміщенні.
Подібні прилади в більшості випадків не розраховані на роботу від мережі 220 В. Тому такі сенсорні вимикачі не підходять для звичайної люстри або бра. Потрібно враховувати це в ході покупки.
Маркування
Обов'язково потрібно розглянути перед покупкою особливості застосування, установки, схеми підключення сенсорних вимикачів. Livolo – один з найвідоміших виробників представленого обладнання. Ця компанія випускає сенсорні датчики різних типів. Щоб зрозуміти, якими якостями володіє вимикач, потрібно розглянути його маркування.
В ході вивчення схеми сенсорного вимикача Livolo та інших виробників слід розглянути на прикладі моделі VL C702R представленої фірми розшифровку позначення.
Перші дві букви маркування, VL, – це назва китайського бренду Livolo. Далі слідує буква С7, але може бути і С6, С8. Це модифікація пристрою. Далі можна побачити цифри 01, 02 або 03. Це кількість груп освітлення, які можна підключити до цього приладу. Якщо порівнювати з механічним вимикачем, це могли бути прилади з однією, двома або трьома клавішами.
У маркуванні останні літери позначають додаткові опції приладу. Так, буква R горить про те, що датчик управляється за допомогою радіосигналу. Буква D у маркуванні говорить про наявність функції диммера, є регулювання яскравості, а буква S – це прохідний вимикач. Наявність у маркуванні букви Т говорить про те, що виробник передбачив у моделі наявність таймера.
Принцип роботи
Схема сенсорного вимикача на 12 В і 220 В при підключенні особливих відмінностей не має. Найчастіше при вимкненому світлі на дисплеї горить синє підсвічування. Якщо освітлення включено, воно буде світитися червоним відтінком.
Сигнал з сенсора подається на підсилювач. Далі він надходить на реле виконавця. Його контакти вимикають і вмикають освітлення. Управління може здійснюватися за допомогою пульта. Його радіус дії складає до 30 м.
Сенсорні вимикачі мають захист, яка спрацьовує при відключенні мережі. В такому режимі відбувається перехід у вихідне вимкнене положення. Виконавче реле витримує навантаження до 1 кВт. При цьому струм навантаження становить 5 А. Такі прилади розраховані на роботу від мережі до 250 В. Якщо в системі спостерігаються скачки напруги, рекомендується встановити стабілізатор.
Процес підключення
Бажаючи підключити сенсорний вимикач своїми руками, схему потрібно розглянути в інструкції виробника. Вона не відрізняється від приєднання до мережі звичайного вимикача. Із зворотного боку датчика є клеми. Вони мають позначення, що дозволяє дотримуватись полярності.
Провід фази підводиться до клеми з позначенням «L», а нуль – до клеми «N». Далі потрібно встановити вимикач в підготовлене місце на стіні. Виробник може давати рекомендації про вибір місця установки. Наприклад, якщо в комплекті поставляється пульт, то прилад повинен бути видно з усіх точок кімнати.
Якщо модель вимикача реагує на зміну температури, її не можна встановлювати біля батареї. Обов'язково враховують вимоги виробника щодо вибору місця установки обладнання.
Інші варіанти монтажу
Потрібно розглянути ще кілька особливостей підключення сенсорних вимикачів. Схема прохідного вимикача застосовується при установці освітлювальних приладів, наприклад, в довгому коридорі.
Не можна в цьому випадку одним вимикачем розімкнути електричну схему світильника на початку і кінці шляху прямування. Це викликало б труднощів при підключенні. Щоб цього не сталося, застосовуються прохідні вимикачі. Вони підключаються за спеціальною схемою.
Потрібно придбати два прохідних вимикача. Вибір їх залежить від сумарної потужності електроприладів.
Фаза подається від мережі, підводиться спочатку до першого, а потім другого сенсорного вимикача. Нульовий провід заходить з протилежного боку. Він проходить через освітлювальні прилади. Від кожної лампи провід підводиться до відповідної клеми другого вимикача (1.1 і 1.2). Потім з цього ж приладу від клеми «COM» відходить ще один нульовий провід. Він проводиться до такої ж клеми на першому вимикачі. Це дозволяє з'єднати два сенсорних датчика в єдину систему.
Установка за дзеркалом
У санвузлі або в коридорі можна встановити за дзеркалом сенсорний вимикач світла своїми руками. Схеми підключення таких приладів не відрізняються від таких для звичайних механічних різновидів. Такий вимикач монтують за дзеркальним полотном.
Таке пристосування спрацьовує без дотику до скла або панелі датчика. У нього є електронний блок і інфрачервоний датчик. Провівши рукою в полі контролю чутливого елемента, можна включити світло. При повторному русі навантаження буде відключена. Це дозволяє створити інтер'єр без вимикача. Для санвузла, особливо в громадському закладі, це вкрай важливо. Та й для домашнього користування таке пристосування стане вдалим придбанням.
Тонкощі підключення
Розглядаючи схеми сенсорних вимикачів, слід сказати, що позначення клем для підключення може бути різним. Перед монтажем потрібно ознайомитися з інструкцією виробника. Так, якщо із зворотного боку сенсорного датчика є клема «L1-in», вона призначена для вхідної фази. Провід навантаження від ламп освітлення підводиться на клему «L-load».
У вимикачах, які призначені для підключення декількох освітлювальних приладів або їх груп, є клеми «L1-load», «L2-load», «L3-load». Відповідні дроти від першої, другої і третьої лампи потрібно підводити до відповідного гнізда для підключення.
Не складе труднощів підключення світлодіодної стрічки. У цьому випадку буде потрібно ознайомитися з інструкцією виробника. Потрібно купувати спеціальний вимикач, який розрахований на вихідне напруга 12В або 24В (в залежності від типу стрічки). Деякі освітлювальні прилади цього типу можуть бути розраховані на роботу при напрузі 220В. У цьому випадку підійде звичайний вимикач.
Щоб підключити світлодіодну стрічку, до неї прикріплюють блок управління. Якщо це багатобарвний прилад, перед блоком живлення потрібно встановити контролер у відповідності зі схемою виробника. Провід блоку живлення підключається до сенсорного вимикача. Це проста робота, з якою впорається навіть непрофесійний майстер.
Налаштування
Щоб прилад працював правильно, потрібно знати не тільки особливості схеми сенсорного вимикача, але і тонкощі налаштування. Прилад підключається до мережі. На нього подається навантаження. При першому включенні потрібно утримувати пальцем сенсор протягом 5 с. Прилад видасть короткий сигнал.
Далі натискають відповідну кнопку на пульті. Її утримують до короткого звукового сигналу. Це означає, що він зв'язався з сенсором. Якщо кілька кнопок, їх прив'язують до загальної системи аналогічним способом. Щоб вимкнути параметр, кнопку пульта утримують протягом 10 с. Коли пролунає два коротких сигналу, програма відключиться.
До одного вимикача можна підв'язати кілька пультів. Можна зробити і навпаки. У цьому випадку один пульт може керувати декількома сенсорами.
Саморобний сенсорний вмикач
Деякі користувачі вважають, що схема сенсорного вимикача відносно проста. Тому зробити таке пристосування своїми руками не складе праці. Для цього потрібно вміти поводитися з паяльником. Потрібно придбати відповідні деталі:
- Транзистори КТ 315 (2 шт.).
- Конденсатор електролітичного типу 16 (100 мкф).
- Опір 30 Ом.
- Звичайний конденсатор 0,22 мкф.
- Блок живлення або потужний акумулятор з напругою на виході 9В.
- Напівпровідник Д 226.
Потрібно підібрати підходящий корпус (підійде від старого вимикача). На лицьовій частині роблять отвір для підведення проводів. Схему з перерахованих деталей потрібно спаяти у наступній послідовності.
Зібрану конструкцію під'єднують до блоку живлення. Провід потрібно припаяти до пластини з металу, закріпленої на передній площині пристрою.
Варто збирати датчик самостійно?
Фахівці стверджують, що зібрати такий датчик самостійно можна, але виглядати він буде значно гірше покупної моделі. При цьому легко можна припуститися помилки при складанні. Вирішити подібну задачу зможе тільки радіоаматор з достатнім досвідом. Але навіть він не зможе зробити красивий інтерфейс, стильний дизайн вимикача. Тому простіше придбати такий вимикач в спеціалізованому магазині. Він буде набагато естетичніше, а також безпечніше саморобного пристосування.
- Шлюз Livolo C700ZW для розумного будинку - частина 1Перша частина огляду гейта Livolo для управління через додаток на телефоні сенсорними вимикачами Livolo з підтримкою протоколу Zigbee. Описується сам гейт і його підключення до додатка.Шлюз Livolo C700ZW для розумного будинку - частина 1
- «Розумне» освітлення LIVOLO для чудового дизайну приміщеньПріоритет LIVOLO − створення пристроїв, що підвищують якість повсякденного життя і знижують енергоспоживання. Особлива увага приділяється впровадженню настінних вимикачів, технологій контролю освітлення і систем «розумних» пристроїв − LIVOLO«Розумне» освітлення LIVOLO для чудового дизайну приміщень